FX23-20S-0.5SH
DigiKey Part Number
H125048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-20S-0.5SH
Description
CONN RCPT 20POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX23-20S-0.5SH Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.287" (7.30mm)
Number of Positions
24 (20 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)