GT25H2-24DP-2.2H(10)
GT25H2-24DP-2.2H(10)
DigiKey Part Number
26-GT25H2-24DP-2.2H(10)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-GT25H2-24DP-2.2H(10)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-GT25H2-24DP-2.2H(10)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT25H2-24DP-2.2H(10)
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 24 position 0.087" (2.20mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Detent Lock
Series
Insulation Height
0.512" (13.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC