KN13C0.7-30DS-0.4V(895) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for KN13C0.7-30DS-0.4V(895) is not available
KN13C0.7-30DS-0.4V(895)
DigiKey Part Number
26-KN13C0.7-30DS-0.4V(895)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KN13C0.7-30DS-0.4V(895)
Description
CONN 0.4MM SMD RCPT 30POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Pick and Place, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)