FP75R12KE3BOSA1
DigiKey Part Number
FP75R12KE3BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP75R12KE3BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 105A 355W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module NPT Single 1200 V 105 A 355 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
5.3 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
NPT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
105 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
355 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 75A