IPD30N03S4L09ATMA1
DigiKey Part Number
IPD30N03S4L09ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD30N03S4L09ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD30N03S4L09ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD30N03S4L09ATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 30A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
EDA/CAD Models
IPD30N03S4L09ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1520 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 13µA