SPW17N80C3A is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 2,117
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 121
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 277
In Stock: 295
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 27
N-Channel 800 V 17A (Tc) 227W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
SPW17N80C3A
DigiKey Part Number
SPW17N80C3A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPW17N80C3A
Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
177 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2320 pF @ 25 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V