TDA386400000AUMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.25V 1 Output 40A 36-PowerVFQFN
TDA386400000AUMA1
DigiKey Part Number
448-TDA386400000AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TDA386400000AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TDA386400000AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDA386400000AUMA1
Description
IC REG BUCK PROG 40A IQFN-36
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TDA386400000AUMA1 Models
Category
Voltage - Output (Max)
3.04V
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
400kHz ~ 2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q101
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3V
Supplier Device Package
PG-IQFN-36-3
Voltage - Input (Max)
17V