XE164F96F80LACFXUMA1
DigiKey Part Number
448-XE164F96F80LACFXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XE164F96F80LACFXUMA1
Description
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 768KB (768K x 8) FLASH PG-LQFP-100-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XE164F96F80LACFXUMA1 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
82K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
C166SV2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz