IXFH20N100P
DigiKey Part Number
IXFH20N100P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH20N100P
Description
MOSFET N-CH 1000V 20A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 20A (Tc) 660W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
126 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7300 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
660W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
570mOhm @ 10A, 10V