IXFH24N90P
DigiKey Part Number
IXFH24N90P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH24N90P
Description
MOSFET N-CH 900V 24A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 24A (Tc) 660W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
660W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
420mOhm @ 12A, 10V