IXFH26N100X
DigiKey Part Number
IXFH26N100X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH26N100X
Description
MOSFET N-CH 1000V 26A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 26A (Tc) 860W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
113 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3290 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
860W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 13A, 10V