IXFH76N15T2
DigiKey Part Number
IXFH76N15T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH76N15T2
Description
MOSFET N-CH 150V 76A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 76A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
97 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
350W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 38A, 10V