IXFK40N90P
DigiKey Part Number
IXFK40N90P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK40N90P
Description
MOSFET N-CH 900V 40A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 40A (Tc) 960W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
230 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
230mOhm @ 20A, 10V