IXFN27N80 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 30
Datasheet
N-Channel 800 V 27A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
IXFN27N80
DigiKey Part Number
IXFN27N80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN27N80
Description
MOSFET N-CH 800V 27A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
400 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9740 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 13.5A, 10V