IXFN360N10T
DigiKey Part Number
238-IXFN360N10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN360N10T
Description
MOSFET N-CH 100V 360A SOT-227B
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 360A (Tc) 830W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
505 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
36000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
830W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 180A, 10V