IXFP18N65X2
DigiKey Part Number
238-IXFP18N65X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP18N65X2
Description
MOSFET N-CH 650V 18A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 18A (Tc) 290W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1520 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
290W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 9A, 10V