IXFX30N110P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 286
Datasheet
N-Channel 1100 V 30A (Tc) 960W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
IXFX30N110P
DigiKey Part Number
IXFX30N110P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFX30N110P
Description
MOSFET N-CH 1100V 30A PLUS247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
235 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13600 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1100 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 15A, 10V