IXKN40N60C
DigiKey Part Number
IXKN40N60C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXKN40N60C
Description
MOSFET N-CH 600V 40A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 40A (Tc) 290W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 500mA, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 2.5mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
250 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
290W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V