FI-RE41S-VF-R1300
FI-RE41S-VF-R1300
FI-RE41S-VF-R1300
DigiKey Part Number
670-2388-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2388-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2388-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-RE41S-VF-R1300
Description
CONN RCPT 41POS 0.02 GOLD SMD
Detailed Description
41 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Blade Socket
Mated Stacking Heights
10.1mm, 16.1mm
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact