C44AFGP6100ZG0J
DigiKey Part Number
399-11771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AFGP6100ZG0J
Description
CAP FILM 100UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44AFGP6100ZG0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
2.362" Dia (60.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.512" (140.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
400V