MPEV1D0630L3R3
DigiKey Part Number
399-MPEV1D0630L3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D0630L3R3CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D0630L3R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D0630L3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 6.8A 30.3 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 6.8 A 30.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D0630L3R3 Models
DC Resistance (DCR)
30.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
26MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)