MPEV1D0630L4R7
DigiKey Part Number
399-MPEV1D0630L4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D0630L4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D0630L4R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D0630L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 6.2A 36.7 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 6.2 A 36.7mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D0630L4R7 Models
DC Resistance (DCR)
36.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)