MPEV1D0630L6R8
DigiKey Part Number
399-MPEV1D0630L6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D0630L6R8CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D0630L6R8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D0630L6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 5.2A 50.9 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 5.2 A 50.9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D0630L6R8 Models
DC Resistance (DCR)
50.9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)