MPEV1D1040L150
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L150TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L150CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D1040L150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L150
Description
FIXED IND 15UH 5.7A 51.2 MOHM
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 5.7 A 51.2mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L150 Models
DC Resistance (DCR)
51.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)