MPEV1D1040L1R0
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D1040L1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L1R0
Description
FIXED IND 1UH 21.1A 3.8 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 21.1 A 3.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L1R0 Models
DC Resistance (DCR)
3.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
35MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
29A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)