MPEV1D1040L1R5
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L1R5CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D1040L1R5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 17.7A 5.4 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 17.7 A 5.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L1R5 Models
DC Resistance (DCR)
5.4mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
26A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)