MPEV1D1040L1R5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPEV1D1040L1R5 |
Description | FIXED IND 1.5UH 17.7A 5.4 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 µH Shielded Inductor 17.7 A 5.4mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPEV1D1040L1R5 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 5.4mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 30MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 180°C |
Material - Core | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Inductance | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case Nonstandard |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 26A | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |