MPEV1D1040L220
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L220TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L220CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L220
Description
FIXED IND 22UH 4.7A 76.1 MOHM
Detailed Description
22 µH Shielded Inductor 4.7 A 76.1mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L220 Models
DC Resistance (DCR)
76.1mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
7MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)