MPEV1D1040L330
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L330TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L330CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D1040L330DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L330
Description
FIXED IND 33UH 3.7A 119.7 MOHM
Detailed Description
33 µH Shielded Inductor 3.7 A 119.7mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L330 Models
DC Resistance (DCR)
119.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)