MPEV1D1040L3R3
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L3R3CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D1040L3R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 11.4A 12.8 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 11.4 A 12.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L3R3 Models
DC Resistance (DCR)
12.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
15A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)