MPEV1D1040L470
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L470TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L470CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D1040L470DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L470
Description
FIXED IND 47UH 3A 182.6 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 3 A 182.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L470 Models
DC Resistance (DCR)
182.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.5MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)