MPEV1D1040L4R7
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPEV1D1040L4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPEV1D1040L4R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 10.3A 15.9 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 10.3 A 15.9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L4R7 Models
DC Resistance (DCR)
15.9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
14A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)