PHA223MKL3540ME4
DigiKey Part Number
399-PHA223MKL3540ME4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHA223MKL3540ME4
Description
CAP ALUM HYBRID 540UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
540 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Axial, Can 124mOhm 8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tray
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
7.6 A @ 100 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
38 A @ 100 kHz
Capacitance
540 µF
Size / Dimension
0.638" Dia x 1.051" L (16.20mm x 26.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Axial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
124mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 125°C