T528Z227M006ATE012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 6,854
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 4,395
Datasheet
In Stock: 735
In Stock: 634
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 12mOhm @ 100kHz
T528Z227M006ATE012
DigiKey Part Number
399-5257-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T528Z227M006ATE012
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
57 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T528Z227M006ATE012 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Z
Voltage - Rated
6.3 V