T598B107M006AHE055 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 55mOhm @ 100kHz
T598B107M006AHE055
DigiKey Part Number
399-T598B107M006AHE055TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598B107M006AHE055
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T598B107M006AHE055 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz