T599B686M004ATE070
DigiKey Part Number
399-T599B686M004ATE070TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T599B686M004ATE070
Description
CAP TANT POLY 68UF 4V 1411
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T599B686M004ATE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz