PSA23-11SURKWA
DigiKey Part Number
754-PSA23-11SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA23-11SURKWA
Description
2.3" RED ALPHANUMERIC LED DISPLA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 16-Segment, Alphanumeric 1 Character Common Anode 1.85V, 3.7V 10mA, 20mA 2.750" H x 1.882" W x 0.394" D (69.84mm x 47.80mm x 10.00mm) 20-DIP (2.366", 60.10mm)
Category
Color
Red
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V, 3.7V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA, 20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
95mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
2.750" H x 1.882" W x 0.394" D (69.84mm x 47.80mm x 10.00mm)
Power Dissipation (Max)
75mW, 150mW, 300mW
Digit/Alpha Size
2.24" (56.80mm)
Package / Case
20-DIP (2.366", 60.10mm)