04023J1R2ABSTR
DigiKey Part Number
478-4402-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-4402-1-ND - Cut Tape (CT)
478-4402-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04023J1R2ABSTR
Description
CAP THIN FILM 1.2PF 25V 0402
Detailed Description
1.2 pF Thin Film Capacitor 25 V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04023J1R2ABSTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
1.2 pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
±0.05pF
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)