SMCJ220CA
DigiKey Part Number
478-7080-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7080-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7080-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ220CA
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
356V Clamp 4.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Voltage - Breakdown (Min)
246V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V