TCTOA1A476M8R
DigiKey Part Number
478-TCTOA1A476M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTOA1A476M8RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTOA1A476M8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOA1A476M8R
Description
A- CASE / 476- CAP CODE / POLY
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
Category
Type
Molded
Manufacturer
KYOCERA AVX
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
10 V