FGG.0B.302.CLAD52
DigiKey Part Number
FGG.0B.302.CLAD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.302.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.0B.302.CLAD52 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.169" ~ 0.205" (4.30mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C