FGG.1K.308.CLAC55Z
DigiKey Part Number
1124-1163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1K.308.CLAC55Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.1K.308.CLAC55Z Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C