FGG.2B.302.CLAD52Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.302.CLAD52Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.302.CLAD52Z
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.302.CLAD52Z Models
Current Rating (Amps)
25A
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C