FGG.2B.302.CLAD62Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.302.CLAD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.302.CLAD62Z
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.302.CLAD62Z Models
Current Rating (Amps)
25A
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C