FGG.2B.302.CLAD92Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.302.CLAD92Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.302.CLAD92Z
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.302.CLAD92Z Models
Current Rating (Amps)
25A
Cable Opening
0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C