FGG.2B.314.CLAD82Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.314.CLAD82Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.314.CLAD82Z
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.314.CLAD82Z Models
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
6.5A
Shell Size - Insert
314
Cable Opening
0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C