0273.500H
DigiKey Part Number
F863-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0273.500H
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0273.500H Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.0716
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, QPL, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.350" H (6.35mm x 8.89mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.167 Ohms