2016L150DR
DigiKey Part Number
F4072TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4072CT-ND - Cut Tape (CT)
F4072DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2016L150DR
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2016
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.5 A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
70 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
180 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2016 (5041 Metric), Concave
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A