30KPA43CA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 30KPA43CATR-ND - Tape & Reel (TR) 30KPA43CACT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 30KPA43CA |
Description | TVS DIODE 43VWM 73VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 73V Clamp 415.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 30KPA43CA Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 415.1A |
Mfr | Power - Peak Pulse 30000W (30kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 48V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 73V |