FEMTOASMDC010F/15-2
DigiKey Part Number
F9954TR-ND - Tape & Reel (TR)
F9954CT-ND - Cut Tape (CT)
F9954DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FEMTOASMDC010F/15-2
Description
PTC RESET FUSE 15V 100MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 100 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
14 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Max
15V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Current - Trip (It)
300 mA
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Max
10 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)